چهارشنبه ۳۰ مرداد ۹۸

نمره

جامع ترین سایت روانشناسی

نمره

۵۶ بازديد
سوم , اهمیت نمره آزمون داده‌شده می‌تواند برای افراد مختلف متفاوت باشد . یک نمره هوشی خاص ممکن است نشان‌دهنده سطح بالاتری از هوش برای فردی باشد که در فقر بزرگ شده‌است و در یک مدرسه ناکافی شرکت کرده‌است . نمره هوشی یک تست داده‌شده در زبان انگلیسی نیز ممکن است نشان‌دهنده سطح بالاتری از هوش برای فردی باشد که زبان اول آن انگلیسی نیست . بعد دیگری که بر اهمیت نمرات آزمون تاثیر می‌گذارد این است که برخی افراد " مضطرب " هستند و ممکن است در هر آزمون استاندارد ضعیف عمل کنند . به دلیل این مشکلات و اشکالات مشابه , به نظر می‌رسد که امتیازات باید به دقت تفسیر شوند .
وراثت‌پذیری و انعطاف‌پذیری هوشی
هوش از نظر تاریخی یک ویژگی کمابیش ثابت تصور شده‌است . در حالی که یک اقلیت از بازرسان معتقدند که آن قابل توارث و یا قابل توارث است و اغلب یک موقعیت میانی دارد .
یکی از موثرترین روش‌های ارزیابی وراثت‌پذیری هوش , مطالعه دوقلوهای همسان است که در سنین پایین از هم جدا شده و از هم جدا شده‌اند . اگر دوقلوها در محیط‌های جداگانه پرورش داده شوند , و اگر فرض بر این است که وقتی دوقلوها از هم جدا شوند , به طور تصادفی در محیط‌های مختلف توزیع می‌شوند ( اغلب یک فرضیه مشکوک ) , سپس دوقلوها همه ژنه‌ای خود را دارند اما هیچ یک از محیط آن‌ها , به جز احتمال همپوشانی محیطی . در نتیجه , همبستگی بین عملکرد آن‌ها در آزمون‌های هوش می‌تواند هر گونه ارتباط احتمالی بین نمرات آزمون و توارث را مشخص کند . روش دیگر , رابطه بین نمرات آزمون هوش دوقلو و دوقلوهای همسان است . از آنجا که این نتایج براساس نمرات آزمون هوشی محاسبه می‌شوند , آن‌ها تنها جنبه‌های هوش را نشان می‌دهند که توسط تست‌ها اندازه‌گیری می‌شوند .
مطالعات دوقلوها در واقع شواهد قوی برای وراثت‌پذیری هوش ارائه می‌دهند . علاوه بر این , نمرات کودکان پذیرفته‌شده , با والدین مادری خود همبستگی بالایی دارد و نه با والدین اختیاری آن‌ها . همچنین نتایج نشان داد که وراثت‌پذیری بین گروهه‌ای نژادی و نژادی و همچنین در طول زمان در یک گروه تفاوت دارد ; یعنی میزان بیان ژن‌ها در برابر ماده محیطی در بهره هوشی به عوامل متعددی از جمله طبقه اجتماعی - اقتصادی بستگی دارد . به علاوه , روانشناسی و دیگران متوجه شده‌اند که شواهدی از وراثت‌پذیری هوش با سن افزایش می‌یابد ; این نشان می‌دهد که وقتی فرد بزرگ‌تر می‌شود , عوامل ژنتیکی به یک عامل تعیین‌کننده مهم هوش تبدیل می‌شوند , در حالی که عوامل محیطی اهمیت کمتری دارند .
هر چه ضریب وراثت‌پذیری بهره هوشی باشد , مساله جداگانه‌ای است که آیا هوش می‌تواند افزایش یابد یا خیر. شواهدی که توسط دانشمند علوم سیاسی نیوزیلند , جیمز فلین , ارائه شد , نشان داد که نمرات آزمون هوش در سراسر جهان در اواخر قرن بیستم به طور پیوسته افزایش یافت . دلایل این افزایش کاملا ً درک نشده اند و این پدیده نیازمند تحقیقات دقیق ‌تری است . برای مثال , در میان بسیاری از دلایل احتمالی این افزایش , تغییرات محیطی مانند افزودن ویتامین c به تغذیه بارداری و پس از تولد و به طور کلی تغذیه بهتر مادران و نوزادان در مقایسه با اوایل قرن است . ریچارد فرانسیس و چارلز موری در کتاب خود به این نتیجه رسیدند که بهره هوشی برای موفقیت زندگی اهمیت دارد و تفاوت‌های بین گروه‌های نژادی در موفقیت زندگی را می‌توان به بخشی از تفاوت‌ها در بهره هوشی نسبت داد . آن‌ها فکر می‌کردند که این تفاوت‌ها ممکن است ژنتیکی باشند . همانطور که در بالا اشاره شد , چنین ادعاهایی نظری باقی می‌مانند ( مسابقه را ببینید ) .
منبع سایت بریتانیایی
تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.