چهارشنبه ۳۰ مرداد ۹۸

لحاظ

جامع ترین سایت روانشناسی

لحاظ

۵۴ بازديد
برای مثال , نشان‌داده شده‌است که مشکلات کودکان در حل مشکلات استنباط متغیر مانند :
اگر a بزرگ‌تر از b باشد , b بزرگ‌تر از c است و d کم‌تر از c است , که بزرگ‌ترین است ?
بیشتر از محدودیت‌های حافظه ناشی می‌شود تا محدودیت‌های استدلال ( همانطور که پیاژه استدلال کرده بود ) . دوره چهارم تمرکز بر نقش دانش در توسعه بوده‌است . برخی محققان معتقدند که بیشتر آنچه به استدلال و توانایی حل مساله در توسعه عقلانی نسبت داده شده‌است , در واقع به میزان آگاهی کودک نسبت داده می‌شود .
دیدگاه زیست‌محیطی
دیدگاه‌های توسعه عقلانی که در بالا شرح داده شد بر اهمیت فرد در توسعه عقلانی تاکید دارد . اما دیدگاه جایگزین بر اهمیت محیط فردی , به ویژه محیط اجتماعی او تاکید دارد . این دیدگاه با نظریه‌های شناختی - بافتی که در بالا بحث شد , مرتبط است . این دیدگاه در اصل توسط روان‌شناس روسی , ویگوتسکی ویگوتسکی مورد حمایت قرار می‌گیرد , این دیدگاه نشان می‌دهد که رشد عقلانی ممکن است تا حد زیادی تحت‌تاثیر تعامل کودک با دیگران باشد : یک کودک دیگران را می‌بیند و به روش‌های خاصی عمل می‌کند و سپس آنچه دیده می‌شود را بررسی می‌کند . بسط این دیدگاه , پیشنهاد یک روانشناس اسراییلی است . " والد واسطه , یا تفسیر , محیط برای کودک است و عمدتا ً از طریق این میانجی گری است که کودک یاد می‌گیرد که دنیا را درک و تفسیر کند .
نقش محیط به‌ویژه در مطالعات فرهنگ‌های مختلف مشهود است . در تحقیقات خود در زمینه زمینه‌های فرهنگی هوش , و در حالی که مطالعه مردم مایان بومی را مطالعه می‌کنند , دریافت که تصور مایان از هوش بسیار بیشتر از مفهوم هوش در فرهنگ‌های اروپایی یا آمریکای شمالی است . برای مایا , بیشتر بودن شامل توانایی کار کردن با دیگران موثر است . علاوه بر این , روانشناس النا خوروستالوا و همکارانش در " سازمان " مفاهیم هوش لو : مطالعه نظریه‌های ضمنی در یک روستای کنیایی " " پی برد که کنیایی‌ها روستایی تصور گسترده‌ای از هوش دارند که بر رفتار اخلاقی و به ویژه وظیفه دیگران تاکید دارد .
کودکانی که در محیط‌هایی رشد می‌کنند که فاقد استرس هستند , ممکن است قادر به نشان دادن توانایی خود در آزمون‌های متداول هوش غربی نباشند . استرنبرگ و دیگران متوجه شدند که کودکان تانزانیا در زمانی که آموزش را فراتر از دستورها معمول تست ارایه می‌دادند , در آزمون‌های مهارت بسیار بهتر عمل می‌کردند . با این حال , بدون این آموزش اضافی , کودکان همیشه آنچه را که قرار بود انجام دهند , درک نمی‌کردند و به همین دلیل , آن‌ها بر روی آزمایش‌ها تمرکز داشتند . همچنین مطالعه‌ای در کنیا آگاهی کودکان از درمان‌های طبیعی مورد استفاده برای مبارزه با انگل‌ها و دیگر بیماری‌های شایع را اندازه‌گیری کرد . آزمایش‌ها برای این نوع از دانش با آزمون‌های غربی متداول هوش و پیشرفت تحصیلی ترکیب شد . نتایج نشان داد که بین هوش عملی و پیشرفت تحصیلی رابطه منفی وجود دارد. این یافته‌ها پیشنهاد می‌کنند که در برخی فرهنگ‌ها , مهارت‌های تحصیلی به طور خاص ارزشمند نیستند ; در نتیجه , کودکان روشن‌تر در کسب مهارت‌های عملی تلاش بیشتری می‌کنند .
اندازه‌گیری هوش
تقریبا ً همه تئوری‌های مطرح‌شده در بالا , وظایف پیچیده‌ای را برای اندازه‌گیری هوش در کودکان و بزرگسالان به کار می‌گیرند . در طول زمان , نظریه‌پردازان وظایف ویژه‌ای را برای تحلیل هوش انسانی , که برخی از آن‌ها به صراحت در اینجا مورد بحث قرار گرفته‌اند , انتخاب کرده‌اند . اگرچه انواع کاره‌ای پیچیده مورد بحث تا به حال به یک سنت برای اندازه‌گیری هوش تعلق دارند اما این حوزه در واقع دو سنت عمده دارد .
منبع سایت بریتانیایی
تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.