چهارشنبه ۳۰ مرداد ۹۸

سردرد

جامع ترین سایت روانشناسی

سردرد

۴۷ بازديد
میگرن و سردرد هیچ خطری برای عملکرد شناختی ندارند .
منبع :
( موسسه ملی د لا سانته )
خلاصه :
سردردهای مکرر و تکراری با شیوع بیشتر ضایعات کوچک در مغز همراه هستند که توسط تصویربرداری mri قابل‌تشخیص هستند . با این حال , آن‌ها خطر کاهش شناختی را افزایش نمی‌دهند . این نتیجه‌گیری اطمینان‌بخش که توسط محققان در فرانسه حاصل شده‌است , مبتنی بر بررسی گروهی از افرادی است که بیش از ۱۸ سال سن دارند.
سردردهای مکرر و تکراری با شیوع بیشتر ضایعات کوچک در مغز همراه هستند که توسط تصویربرداری mri قابل‌تشخیص هستند . با این حال , آن‌ها خطر کاهش شناختی را افزایش نمی‌دهند . این نتیجه‌گیری اطمینان‌بخش که توسط محققان از دانشگاه فردوسی و ماری کوری در پاریس حاصل شده‌است , براساس بررسی گروهی از افرادی است که بیش از ۱۸ سال سن دارند.
نتایج این مطالعه در مجله پزشکی بریتانیا به صورت آنلاین منتشر شده‌است .
تحقیقات اخیر , به ویژه مطالعه دوربین , از mri برای مطالعه مغز مبتلایان به میگرن استفاده کرده و نشان داده‌است که بخش بالایی از این بیماران ضایعات مغز را نسبت به سایر افراد نشان می‌دهند .
ضایعات مغز
ضایعات مغز , که در تصاویر mri مغزی دیده می‌شوند , می‌توانند انواع مختلفی داشته باشند: سفید - ماده سفید و به ندرت سکوت خاموشی که منجر به از دست دادن بافت سفید می‌شود .
آن‌ها از وخامت شریان‌های مغزی کوچک سرچشمه می‌گیرند که خون را به ماده سفید مغز می‌رسانند , ماده‌ای که در میان چیزهای دیگر , عبور اطلاعات بین قسمت‌های مختلف مغز را تضمین می‌کند .
این ضایعات تقریبا ً در تمام افراد مسن مشاهده می‌شود . اما شدت آن‌ها از یک فرد به فرد دیگر متفاوت است . علاوه بر این , نشان‌داده شده‌است که آن‌ها در بین مبتلایان به پرفشاری خون و بیماران دیابتی جدی‌تر هستند .
تغییرات شناختی , افزایش خطر بیماری آلزایمر , افسردگی , اختلالات حرکتی و افزایش خطر سکته مغزی باعث بروز بسیاری از مشکلات مغزی می‌شود .
علاوه بر این, با توجه به مطالعات متعدد , وجود مقدار زیادی از این نوع ضایعات مغزی , خطر تخریب شناختی ( استدلال , حافظه و حافظه ) و بیماری آلزایمر را افزایش می‌دهد . این به همین دلیل است که تیم تحقیقاتی که توسط کریستف مک کونل , مدیر موسسه تحقیقات مختلط پیر و ماری کوری , طراحی شده‌است , این فرضیه را مطرح کرد که میگرن می‌تواند به مغز آسیب برساند .
برای آزمون این فرضیه , تاثیر میگرن بر عملکرد شناختی سنجیده شد . این تیم از گروه مطالعه eva - گروهی از افرادی که بیش از ده سال سن دارند استفاده کرد , از جمعیت عمومی در نانت استخدام شد و آن‌ها را بیش از یکسال تحت نظر گرفت . بیماران به طور تصادفی به دو گروه تقسیم شدند : 1 . مزیت این گروه این است که افراد نسبتا ً مسنی هستند . با این حال , از آنجا که میگرن اغلب قبل از سن شروع می‌شود , اگر واقعا ً تاثیر زیان آوری بر مغز داشته باشد , باید آسیب مغزی و سطح بالاتری از کاهش شناختی در میان مبتلایان به میگرن را مشاهده کنیم . "
آزمون‌های شناختی انجام‌شده , شامل ارزیابی گرایش داوطلبان در زمان و مکان , حافظه کوتاه‌مدت و ظرفیت و سرعت آن‌ها برای انجام صحیح وظایف خاص است .
نتایج نشان می‌دهد که ۹۰ % افراد دچار سردردهای شدید در طول زندگی هستند . برای بیش از نیمی از اینها , این شامل میگرن است که برخی از آن‌ها با هاله هستند ( کادر زیر را ببینید ) . اسکن‌های mri برای افرادی که سردردهای شدید دارند , تایید می‌کنند که آن‌ها دو برابر میزان زیادی از ضایعات مغز را بدون سردرد دارند .
منبع سایت علم روز
تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.